Blog: Hvad er vi egentlig gode til i vores sammenbragte familier?

I sammenbragte familier kan problemer, logistiske udfordringer og et svingende samarbejde med børnenes andet hjem nemt komme til at fylde hos de voksne og dermed også hos børnene. Uden at negligere problemerne, for dem skal I bestemt også tage hånd, kan det være konstruktivt og hjælpsomt også at få øje på alt det, I faktisk lykkes med som familie.

Derfor er det en god idé indimellem at rette blikket mod det, der fungerer. Det kan I gøre med denne enkle øvelse.

Sammenbragte familier kan give både udfordringer og stor glæde

Øvelsen: Hvad er vi gode til i vores familie?

Hold et familiemøde, hvor I stiller dette simple spørgsmål, og alle svarer:

Hvad er vi gode til i vores familie?

Eksempler på svar kan være:

  • Vi er gode til at grine sammen
  • Vi er gode til at hjælpe hinanden
  • Vi er gode til at gå ture
  • Vi er gode til at lege sammen
  • Vi er gode til at snakke om tingene
  • Vi er gode til at være forskellige

Skriv svarene ned eller tegn dem, og hæng jeres oversigt et sted, hvor I ser den hver dag. Så får I en kærlig påmindelse om alt det, der faktisk fungerer.

Det, der nogle gange går mindre godt…

Det, der nogle gange går mindre godt, er samarbejdet mellem børnenes hjem, og det kan smitte af på hele den sammenbragte familie. Noget af det bedste, du kan gøre for både dig selv og dit barn, er at lære dine egne følelser, reaktioner og handlemønstre bedre at kende.

  • Hvorfor reagerer du, som du gør?
  • Hvilke følelser synes du er særligt svære at håndtere og hvorfor?
  • I hvilke konktre situationer bliver din lunte kortere?

Når du forstår dig selv og dine reaktioner bedre, bliver du mere opmærksom på, hvornår du konstruktivt (og hvornår du ikke gør) i samarbejdssituationer, der udløser stærke følelser. Som en positiv ”bivirkning” får du mere overskud til at hjælpe dit barn med de følelser, der kan opstå, når barnet skal navigere mellem forældre og ekstraforældre i to hjem.

Som familierådgiver møder jeg mange sammenbragte par, der søger hjælp til konflikter, der kører i ring og kommunikation, der kører af sporet, når det drejer sig om dine og mine børn. Det er en helt almindelig (men uhensigtsmæssig) dynamik i mange sammenbragte familier. Jeg tror ikke på, at det helt kan undgås, for der vil opstå misforståelser og konflikter i alle parforhold. Det vigtige er, hvordan I vælger at håndtere det.

Netop fordi disse udfordringer er så almindelige, findes der i dag langt mere viden og hjælp end tidligere. Noget er gratis, andet koster penge.

Tip: Gratis, evidensbaseret hjælp og inspiration

Hvis du bor i en kommune, der har en SES Family-licens, kan du oprette en gratis bruger til SES Familys onlineunivers. Her finder du inspirationsvideoer, refleksionsspørgsmål og øvelser, der hjælper forældre og ekstraforældre med at forstå og håndtere egne følelser og samtidig tale med børnene om de ting, der kan være svære, når man har to hjem at høre til i.

Læs mere om SES Family her og opret dig, hvis din kommune har en licens: www.sesfamily.com 

PS: Der findes ikke én rigtig måde at være sammenbragte familier på

Når I lever i en sammenbragt familie, er det vigtigt at tage udgangspunkt i de personligheder og præferencer, I hver især har. Der findes ikke én rigtig måde at være sammenbragt familie på.

Interesser jer for og vær nysgerrige på, hvem er vi i vores familie? Hvad kan vi, og hvad kan vi ikke?

Der er ofte meget store og urealistiske krav til, hvor dejligt, naturligt og harmonisk det sammenbragte familieliv skal føles. Det tager tid, ofte lang tid at vænne sig til hinanden. Det er vigtigt, at I giver relationerne tid til at vokse i det tempo, de kan bære det og på den måde, det kan bære det. Måske kommer familien ikke til at ”se ud”, som I havde forestillet jer, da I mødte hinanden, men når I giver tid og plads til, at den kan udvikle sig, så alle kan være med, har I skabt rammerne for en dejlig familie, hvor der er plads til alle personligheder og præferencer.

Det gøres bedst ved at indføre små ændringer lidt ad gangen. Mange undervurderer hvor meget du kan ændre i positiv retning med små justeringer og med et fokus på alt det, I allerede er gode til.

Tak fordi du læste med

Janne / Familierådgiver for sammenbragte familier – Institutforsammenbragtefamilier.dk

Du kan læse mere om sammenbragte familier lige her: